Izgatottan vártuk a Kvartó évfolyam utolsó napjait, hiszen kezdetét vette tartalmas kirándulásunk. Kiruccanásunk fő programja két múzeumlátogatás és egy az Óváros felfedezését segítő kódfejtő játék volt.
A fővárosba érkezésünk után utunk egyenesen Pozsony óvárosában elhelyezkedő, a település egyik legnépszerűbb temploma felé vezetett. Az Árpád-házi Szent Erzsébet-templom, vagy ahogy a leginkább emlegetik, a Kék templom, Lechner Ödön egyik legszebb alkotása, mely a magyar szecesszió egyik kiemelkedő példája. Az 1908-ban megnyitott épületre igazán találó a Kék templom elnevezés, mivel a létesítmény kívülről és belülről is kéken pompázik.
Innen a Baross Gábor téren át haladva jutottunk el a pozsonyiak közkedvelt szökőkútjához. A Kacsakút nevet viselő, 1914-es szökőkút, 3 vidám kisgyerek gondtalan hancúrozását örökíti meg pár kacsa társaságában. A vízi madarak csőréből előtörő vízsugarak egy régi pozsonyi monda emlékét őrzik.
Pár perc séta után érkeztünk meg a Duna partján lévő Természettudományi múzeumba, mely 5 érdekes kiállítás formájában engedett számunkra betekintést nyerni a természet és a kultúra rejtélyeibe. A múzeum fő érdekessége nekünk, Madáchosoknak, a Madách Imre Az ember tragédiája című drámájának elemzésével foglalkozó interaktív emlékkiállítás volt.
Sétánkat Pozsony legrégebbi Duna-hídján, az Öreg hídon áthaladva Ligetfaluban folytattuk. A Cosmos Discovery, a világűr titkait feltáró tárlat egy igazán lenyűgöző oldalát mutatja meg az űrkutatás történetének. Ez az interaktív kiállítás feltárta előttünk az emberiség lépéseit az űrkutatás és űrutazás területén. Sok érdekességet megtudhattunk az űrbe utazó emberekről, állatokról és megtekinthettük az űrutazáshoz szükséges felszereléseket, holdjárókat, marsjárókat, még egy űrhajóba is beléphettünk. A múzeum utolsó helységében levő szimulátorok lehetőséget nyújtottak a látogatók számára, megtapasztalni milyen érzés is lenne a világűrben utazni.
Rövid ebédszünet után, az újonnan szerzett tudás hatalmával sétáltunk tovább az UFO kávéházas hídon át az Óváros szívébe, a Szent Márton-dóm alá, az Úri utcába. Itt vette kezdetét a minket időben egészen a középkorig visszaröpítő kódfejtő játékunk. Három csapatra osztva 13 fejtörő feladatsoron át versenyeztünk egymással, kinek sikerül előbb kiszabadulni „a négy városkapu fogságából”. A középkori történettel átszőtt városi nyomozójáték közben nem hétköznapi módon ismerhettük meg Pozsony Óvárosának sétálóutcáit.
A kód megfejtése szerencsére mindhárom csapatnak sikerült. Végezetül az új buszpályaudvar tetőteraszáról még felülről megnéztük a várost. Új élményektől feltöltődve érkeztünk haza.
Veres Csenge
Kvartó
A Szeptimó osztály a nyolcéves tanulmányai utolsó osztálykirándulásának helyszínéül Prágát választotta. A percekre kidolgozott program valóban sokrétű volt. Felvezetésként a Staroprameň sörfőzdébe látogattunk, ahol közelről láthattuk a sörkészítés folyamatát, nyomon követhettük egy palack útját, miután elhagyta a gyárat. Nemcsak a fiúknak, hanem a lányoknak is rengeteg technikai és közlededési eszközt tartogatott a prágai Nemzeti Technikai Múzeum. A hétszintes kiállítás sok gyakorlatias kérdésre is választ adott. Magyar nyelvű városnéző túránk a Prágai várban kezdődött, a Szent Vitus-székesegyházban és az Arany utcácskában folytatódott, majd az Orlojnál fejeződött be. A figyelmes és türelmes idegenvezetőnknek köszönhetően sok információt, hiedelmet és mondát ismertünk meg. Ezután a prágai zsidóság nyomába eredtünk a Jozefinumban. A Maisel és a Klaus zsinagógában láthattuk a héber bibliát, kegytárgyakat és a Tóra tekercs részét. Ezt a körsétát a prágai zsidó temető látogatásával fejeztük be.
Szórakozásul elsétáltunk a Kampa szigetre, a híres Lenon-falhoz, ahol mi is otthagytuk a kézjegyünket. Megtapasztaltuk a nappali nyüzsgést és az éjszakai Prágát is. Közös éttermi vacsoránk alkalmával cseh tradicionális ételeket kóstoltunk és próbáltunk ráhangolódni a cseh nyelvre. A három nap során egyre csak gyűltek a kilométerek és a rekordot döntő lépésszámok. Még maradtunk volna egy kicsit egymás társaságában Prágában, de legalább a város hangulatát magunkkal hoztuk Somorjára.
Köszönjük a szülők támogatását és segítségét, az osztályfőnökünk szervezési munkáját, valamint osztálytársunk Nagy Dániel munkáját az útvonalak kidolgozásában és a csoportvezetésben.
Az idei tanévben két alkalommal is közös tanulmányi kiránduláson vett részt a Prímó, Szekundó és a Terció osztály. Mindkét alkalommal fontos szempont volt iskolánk névadója, Madách Imre születésének kerek évfordulója. Március 15-én, nemzeti ünnepünk alkalmából a tanulók és osztályfőnökeik Budapesten jártak. A délelőtti órák kellemesen teltek a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A tanulók délután A tizenötödik című musicalt tekintették meg a Madách Színházban. A kitűnő darab Kazinczy Lajos ezredes személyes sorsán keresztül mutatta be a forradalom és szabadságharc dicsőségét és eufóriáját, illetve az aradi tragédiát.
Június 28-án újra együtt utazott a három osztály. Az első megálló Pozsony volt, ahol a gimnazisták először az „Írtam egy költeményt” elnevezésű kiállítást tekintették meg. A Madách Imrének szentelt interaktív emlékkiállítás a drámaíró korára, életútjára, valamint a legjelentősebb alkotására, Az ember tragédiájára összpontosított. A csapat ezután gyalogszerrel vonult át a Duna túlpartjára, ahol az Incheba kiállítótereiben berendezett, az űrkutatás történetét feldolgozó Cosmos Discovery kiállítást szemlélte meg. A tanulók emellett számos, az űrutazás illúzióját keltő izgalmas játékot és attrakciót próbálhattak ki. Délután a gimisek átlépték az országhatárt és az ausztriai Petronell-Carnuntum római kori emlékeivel ismerkedtek meg. Carnuntum a Római Császárság jelentős városa volt Pannonia provinciában. A diákok nemcsak az eredeti romok között, hanem korhűen visszaépített és berendezett építményekben sétálgatva ismerkedhettek meg a múltunk e korszakával. Mindeközben számos dolgot – római ruházatot, viasztáblákba való írást, korabeli használati tárgyakat – maguk is kipróbálhattak. A gimnazisták számos élménnyel és ismerettel gazdagodva a koraesti órákban értek vissza Somorjára.
A Kvintó, Szextó és az I.A osztályok kétnapos kiránduláson vettek részt a Balaton-felvidéken. Az első napon a tapolcai tavasbarlangot tekintettük meg, ahol az élményhez a csonakázás is hozzátartozott. Késő délután Veszprém nevezetességeit néztük meg, ahol a diákoknak 3 miniszobrot is meg kellett találniuk. Másnap Hegyestűre látogattunk, melynek megmászásával csodálatos látvány tárult elénk a Balaton-felvidékről. Kirándulásunk a sümegi várban ért véget, ahol idegenvezetőnk részletesen elmesélte a vár és környéke történetét.
Az idei, jubileumi 30. Tompa Mihály Országos Versenyen a somorjai Züm Züm zenekar is megmérettette magát. A gimnazistáinkból verbuválódott együttes a verséneklők kategóriájában a lehető legjobb, aranysávos minősítést szerzett.
A Kováč Barbara, Lelkes Anna, Werškov Zsófia, Nagy Levente Miklós és Szolgay Bence összetételű zenekar egyik célja kezdettől a Tompa Mihály Versenyen való részvétel volt. Noha a tavalyi esztendőben ez nem sikerült, a Züm Züm nem volt híján a fellépéséknek. A főként iskolai és városi rendezvényeken szereplő együttes tehát immár kellő rutinnal állhatott fel a rimaszombati színpadra.
Bevallásuk szerint a zenekar tagjai nem izgultak különösebben. Némi drukk csak közvetlenül a június 16-i fellépés előtt jelentkezett, ám az a hangszerek megszólaltatásával azonnal el is múlt. A Züm Züm a nyolc együttes közül negyedikként állhatott színpadra. A zenészek nem is sejtették, hogy a zsűri már a hangolást és a próbán mutatott összhangot is értékeli. Az együttes elsőként a neves felvidéki költő, Tőzsér Árpád Westernvonat című alkotását mutatta be, majd saját szerzeményét, a Hullámvasutat adta elő. Tanulóink a produkciót nagyon körültekintően építették fel. A zenekari hangzáson kívül az egymással való kommunikációra, a mozgásra és az öltözékükre is nagy hangsúlyt fektettek. A bluesosra vett figura mindenkinél másként jelent meg: kantáros nadrág, csokornyakkendő, kosztüm stb.
A fellépés után óvatos optimizmussal várták a szakmai értékelést, amelyre csak pár órával később került sor. A Zsabka Attila, Farkas Melinda és Zaťko Ervin összetételű zsűri nagyon pozitívan értékelte a somorjaiak produkcióját. Többek között kiemelte az igényes megzenésítést, az ízléses gitárszólót, Bence bohókás játékát, a tagok hangszeres tudását, a lányok énekhangját, illetve azt, hogy a zenekar bátran lavírozott a stílushatárok között.
Diákjaink ezek után bizakodva várták a másnapi eredményhirdetést, amely azonban minden elképzelésüket felülmúlta. Aranysávosok lettek olyan ismertebb zenekarokkal megosztva, amelyek mögött rengeteg fellépés és több évnyi tapasztalat áll (a Kiss zenészek Ipolybalogról és a lévai Fifti-Fifti).
A sikerélményen túl a rimaszombati megmérettetésnek számos egyéb hozadéka is lett. A zenekar híre immár túljutott Somorján és közvetlen környékén, ráadásul az ATempo zenei portál fél éven át kiemelt média megjelenést biztosít számára. A Pátria Rádió közvetítette a döntőt, nemrégiben pedig Bárdos Gábor, a Somorja és Vidéke szerkesztője készített interjút a Züm Zümmel. Gimnazistáink emellett tapasztalatot cseréltek és szakmai kapcsolatot létesítettek több más együttessel. Mivel a zsűri kifejezetten megdicsérte a zenekar saját dalát, a lányok azóta ontják magukból a költeményeket.
A hatalmas siker dacára a Züm Zümmel mégsem találkozhatunk többé. Aggodalomra viszont semmi ok, hiszen csak egy régóta érlelődő névváltoztatásról döntött a banda. A zenekar új neve: HÉT UTÁN. Az elnevezés tehát új, a lelkesedés viszont a régi. A rövidtávú célok között sok-sok fellépés, köztük az első önálló koncert is szerepel, s néhány év múlva egy újabb rimaszombati megmérettetés is kilátásban van.
Sok sikert az együttesnek!
A HÉT UTÁN (Züm Züm) Westernvonat című dala (Tőzsér Árpád szerzeménye) ITT hallgatható meg:
Do fotogalérie bol pridaný nový album Sportnap.
Értesítjük Önöket, hogy a Madách Imre Magyar Tanítási Nyelvű Gimnáziumban a felvételi vizsgák első köre (I. és II. terminus) után még van betöltetlen helyünk a négyosztályos gimnázium első évfolyamába a 2023/2024-es tanévre.
Ezért meghirdetjük a felvételi vizsgák második körét.
A felvételi időpontja 2023. június 20-a.
Jelentkezési lapot a fent jelzett időpontig lehet benyújtani a gimnáziumba.
Információt a 031/562 2907 vagy a 031/562 2257-es telefonszámon kérhetnek.
Véradás zajlott június 15-én a Szlovák Vöröskereszt somorjai alapszervezete szervezésében a városi művelődési központban, amelyen Veres Gábor tanár úr kíséretében a következő tanulók vettek részt:
Hloska Levente, Batta Gergely Sebestyén, Dankó Sándor
Köszönjük a segítséget!
Júniusban a III.A és a Szeptimó osztályok részvételével többnapos élet- és egészségvédelmi gyakorlatot tartottunk, amely szerves részét képezi iskolánk nevelési-oktatási programjának. A képzés során diákjaink megismerkedtek az elsősegélynyújtás és a tűzoltás alapjaival, a Duna ágrendszerében tett vizitúrának köszönhetően a természetvédelem fontosságával.
200 éve született iskolánk névadója, Madách Imre. A jeles esemény kapcsán harmadikos diákjaink a szokásosnál kicsit mélyebben elmerültek Madách fő műve, Az ember tragédiája tanulmányozásában. Az elmúlt félév folyamán, párokban dolgozva megismerkedtek egy-egy történelmi színnel, majd bemutatták az osztálynak és egy maguk választotta technikával illusztrálták is azt. Készültek rajzolt, festett, nyomtatott illusztrációk, voltak, akik a kollázstechnikát alkalmaztak, mások a mesterséges intelligenciát vetették be.
Végül az egész mű ismeretében három projekt közül választhattak, melyen párban vagy egyénileg dolgozhattak. Így készült például felmérés arról, környezetükben ki mennyire ismeri Az ember tragédiáját és ha ismeri, mit tud róla. Többen egy új, 16. színt írtak a műhöz, Madáchhoz képest egy kicsit előbbre haladva a történelemben, néhány tanuló pedig Lucifer szemszögéből készített blogbejegyzéseket az általuk választott színekhez.
Tanulóink munkáiból egy válogatás megtekinthető az iskola földszinti folyosóján elhelyezett faliújságon.
A Somorjai Önkéntes Tűzoltó Testület idén ünnepli fennállásának 150. évfordulóját. Erre az alkalomra készült az "Így oltották a tüzet elődeink" elnevezésű nemzetközi történelmi tűzoltó-technikai kiállítás, melyet iskolánk tanulói is megtekintettek, sőt 4 diákunk, Hloska Levente, Markotán Melissa, Német Gergő és Tám Dóra tárlatvezetőként segítik a rendezvényt.
Idén Tátralomnicon került megrendezésre a földrajz olimpia országos döntője. Iskolánkat, az országból egyedüli magyar diákként Lengyel Ádám képviselte. A feladatsorokat az országos versenyen szlovákul kellett megoldania, de így is mindössze 8 ponttal maradt le az első helyezettől, és sikeres megoldó lett, amire nagyon büszkék vagyunk! Ádám felkészülését Bott Andrea tanárnő segítette.
Iskolánk nyugalmazott igazgatója, Kovács László, az ifjú nemzedékek oktatása, nevelése és a kultúra terén végzett sokéves kimagasló tevékenységéért vehette át Somorja Város Napján a Pro Futura-díjat. Somorja város díját olyan személyek és közösségek érdemlik ki, akik vagy amelyek elkötelezettségükkel, szorgalmukkal és áldozatos munkájukkal hozzájárultak Somorja fejlesztéséhez – legyen szó a kultúra, a sport, a tudomány, a gazdaság vagy a közösségi élet más területeiről. Gratulálunk!
Reggeli belvárosi séta indította a Gyermeknapot, majd annak folytatása következett az Albertinában Monet-től Picassóig című gyűjtemény megtekintésével. A Monarchia monumentális épületei és a Szent István-székesegyház gótikus építészeti stílusa visszapillantást nyújtott diákjainknak a múltba. Szeptimósaink próbára tehették a német nyelvtudásukat a Stephanplatz-on eltöltött szabadidő alatt. Bécs óvárosából a Twin City Liner gyors katamarán biztosította a hazafelé vezető utat Pozsony belvárosába. A kultúrális kalandozás, a kellemes hajóút a Dunán és az öröm egymás társaságából igazi feltöltődést adott a Szeptimósoknak.
Énekszó, kellemes terefere, foci és jó társaság – ez jellemezte a Prímó osztály gyermeknapi piknikét a Pomlé parkerdőben. A fák árnyékában elköltött sok-sok finom falat után azért még belefért néhány gombóc fagyi is a közeli fagylaltozóban. Tanulásról pedig szó sem lehetett!
Május 19-én elballagtak iskolánk végzősei....
Veres Zsombor sikeresen helytállt a fizika olimpia kerületi fordulóján, megnyerve a C kategóriát. Zsombort Liszkay Béla tanár úr készítette fel a versenyre. Gratulálunk!
A somorjai Corvin Mátyás Alapiskola meghívására iskolánk is részt vett az idei Corvin-napon, melynek keretében többek között történelmi vetélkedőre és focitornára is sor került. A jó hangulatú délelőttön töricsapatunk és focistáink is a 2.helyen végeztek.
A töricsapat tagjai: Bándy György, Iván Bence, Stehlík Lilian és Rusňák Péter.
A focicsapat tagjai: Lukács Gábor, Kulcsár Csongor, Lengyel Balázs, Simlovič Olivér, Érsek Zoltán, Džuppa Olivér, Ürge Zsombor, Bittera Áron, Prétyi Péter
Kérjük a felvett tanulók törvényes képviselőit, hogy küldjék vissza a belépésről szóló nyilatkozatot.
Szolnokon rendezték meg a Curie Környezetvédelmi Emlékverseny döntőjét, melyre, a komáromi területi döntőt megnyerve, iskolánk 3 fős csapata: Botló Vivien, Kucsera Csenge, Lelkes Rebeka is bejutott. Diákjaink két, a Csallóközt érintő problémára hívták fel a figyelmet: kiselőadást tartottak a vereknyei hulladéklerakatról és az ezzel kapcsolatos problémákrók, valamint Somorja egyik aktuális problémájára, a hódok elszaporodására és ennek következményeire hívták fel a figyelmet. Dokumentáció kategóriában a 2.helyezettek lettek a lányok, összesítésben pedig ezüst minősítéssel a 9.helyen végeztek. A diákok Veres Gábor tanár úr irányításával készültek fel a versenyre.