Wiener Neustadt

A somorjai Madách Imre Gimnázium még 2018-ban kapcsolódott be  a győri Kazinczy Ferenc Gimnáziummal és a bécsújhelyi Zehnergassei gimnáziummal közösen az  Erasmus + programba. A német munkanyelvű projekt címe: CENTROPE: Schulen als InnovationsträgerInnen, témája a közép-európai régió  múltja, jelene és jövője volt.  Sajnos a projekt lendületét megtörte a világjárvány, így az utolsó projekttalálkozót, melyre Bécsújhelyen került volna sor, többször kellett elhalasztani. Idén szeptemberben végre sikerült a somorjai gimnazistáknak kiutazniuk Ausztriába.

A Bécsújhelyen megrendezett ERASMUS+ projekthéten összesen 90 tanuló vett részt, 30 a győri Kazinczy Gimnáziumból, 30 iskolánkból és 30 a BG Zehnergasse Wiener Neustadt partneriskolából. Mindhárom iskola a Centrope, azaz közép-európai régióhoz tartozik.

Az együttműködés céljaihoz tartozott  a fenntartható fejlődés fontosságának hangsúlyozása, a Fair Trade mozgalom megismerése, az egyén ökológiai lábnyomának csökkentése. A Südwind Niederösterreich képviselői által vezetett foglalkozások során bővíthettük ismereteinket olyan témakörökben mint pl. a globalizáció, újrahasznosítás, élelmiszerpazarlás, éhezés, olcsó munkaerők kizsákmányolása, a gyors divatváltás káros hatásai, mobiltelefonok gyártása. Az utolsó Südwind-foglalkozáson - a bécsújhelyi projekthéten – a diákok   szintén a fenntartható fejlődéssel, esélyegyenlőséggel, a világméretű analfabétizmussal kapcsolatos feladatokkal dolgoztak. A két foglalkozásvezető érdekes előadása, kreatív feladatai hozzájárultak a kellemes hangulatban folyó munkához.

A Zehnergasse-n található gimnáziumba 2021. szeptember 20-án 11.00-kor érkeztünk, szinte egy időben a győri Kazinczy Gimnázium csapatával. A szívélyes fogadtatás után rögtön az első antigén tesztelés következett, majd az iskola tornatermében megkezdődött az ismerkedés. A diákok bemutatták az egyes iskolákról készített rövid prezentációikat is. Az együtt töltött héten a kommunikáció nyelve elsősorban a német volt, viszont elég gyakran használták az angolt is, mivel diákjaink nagy része kezdő ( A1) szinten beszéli a németet. A résztvevők a hét folyamán vegyes csoportokban dolgoztak, ennek köszönhetően az együttműködés vidám hangulatú volt, rengeteg új barátság is kialakult.

Az első napon városnézésen vehettünk részt, idegenvezetőink a bécsújhelyi iskola diákjai voltak. Megismerkedtünk a város történelmi nevezetességeivel, a dómmal, a Theresianum Katonai Akadémiával. A Mária Terézia által alapított akadémián tett látogatásunkkor érdekes részleteket hallhattunk Ausztria történelméből.

Az ország történelmével bővebben a Grazban tett kiránduláson is ismerkedhettünk. Az iskola nyugalmazott történelemtanára - alkalmi idegenvezetőnk – mutatta meg a város legszebb nevezetességeit, közben sok érdekességet mesélt a város történelméről és a Habsburgok koráról.

Az  interaktív Time Travel múzeumban a diákok egy egészen különleges időutazáson vehettek részt, a legmodernebb 4D és 5D technológiák segítségével  Bécs történelmébe nyerhettek bepillantást.

Bécsben meglátogattuk a Heindl Csokoládémúzeumot is. Itt készül például sokak kedvence a Mozart golyó is. A diákok megismerkedhettek a csokoládé és a  Fair Trade történetével,    saját készítésű csokidesszertet vihettek haza, az élmények sorából nem hiányozhatott a csokikóstolás sem.

Az  utolsó napon a projekt szervezői kiértékelték az elmúlt két év valamennyi aktivitását. A tanárok a bécsújhelyi iskola igazgatójával megállapodtak egy esetleges jövőbeni találkozó lehetőségéről, a két iskola partnerkapcsolatának fenntartásáról.

A résztvevő diákok visszajelzései alapján az együttműködés hete nagyon jól sikerült. Rengeteg ismeretet szereztek az egységes Európa történelméről, különösen szép élményekkel gazdagodtak a foglalkozások, a kirándulások és a partneriskolák diákjaival együtt töltött idő során.